top of page
Szukaj

Przebudowa ul. Dąbrowskiego w Łodzi

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę ul. Dąbrowskiego między Rzgowską a Podgórną wraz z linią tramwajową. Najkorzystniejszą propozycję złożył "Tor-Krak" na kwotę 49 888 800 zł brutto.

Oferty muszą jednak zostać jeszcze sprawdzone pod względem formalnym. Półtorakilometrowy odcinek ma być gotowy do końca sierpnia 2019 r.

Zmiana układu drogi

Przewidziany do przebudowy odcinek liczy ok. 1,5 kilometra. Wszystkie elementy nawierzchni jezdni oraz torowiska wraz z siecią trakcyjną i instalacjami podziemnymi zostaną wymienione. Torowisko zostanie całkowicie wydzielone z jezdni i przerzucone na jej południową stronę (w tym celu będzie trzeba wyburzyć kamienicą w pobliżu skrzyżowania z Kilińskiego). Przebudowie ulegnie również sąsiedni fragment ul. Rzgowskiej – dzięki temu z łódzkiej sieci tramwajowej zniknie jedno z dwóch ostatnich miejsc, w których wagony 805Na nie mogą się minąć z powodu zbyt małej skrajni. Całości dopełnią nowe chodniki i droga rowerowa.

Sygnalizacji jednak mniej

Ważną zmianą w stosunku do pierwotnych zamiarów jest ograniczenie liczby skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Początkowo ZIM oraz Biuro Inżyniera Miasta planowały ustawić sygnalizatory przy ul. Rzgowskiej, Łomżyńskiej i Kilińskiego. Teraz mają one pojawić się jedynie przy tej ostatniej. Jak tłumaczą przedstawiciele Zarządu, przeprowadzono ponowne analizy, które wykazały, że sygnalizacja przy Rzgowskiej i Łomżyńskiej nie jest konieczna dla poprawy bezpieczeństwa, mogłaby natomiast pogorszyć płynność ruchu zarówno tramwajów, jak i samochodów. Przy Rzgowskiej mają jednak zostać wykonane instalacje podziemne, które w razie potrzeby umożliwią ustawienie masztów i uruchomienie sygnalizatorów.

ZIM planuje podpisać umowę na przełomie sierpnia i września. Jeszcze we wrześniu wykonawca będzie prawdopodobnie mógł wejść na budowę. Od zawarcia kontraktu do ukończenia inwestycji mają upłynąć prawie dwa lata (termin graniczny to koniec sierpnia 2019 r.).


Comments


bottom of page